Ce lumânări sunt făcute din viermi

Lumânări de vierme pentru copii și adulți

crevni paraziti kod odraslih

Istorie[ modificare modificare sursă ] În Roma anticăîn jurul secolului întâi, lumânările erau făcute din substanțele unei plante. Egiptenii și cretanii le preparau din ceară de albineîncă din î.

ce lumânări sunt făcute din viermi

Primele lumânări erau produse din diferite forme de grăsime naturală, ceară și seu. Parafina a fost distilată prima dată în și a revoluționat confecționarea lumânărilor, deoarece era un material necostisitor, ce producea o lumânare inodoră de calitate.

ce lumânări sunt făcute din viermi squamous cell papilloma larynx pathology outlines

Industria a fost ulterior devastată, o dată cu distilarea kerosenului numit și ulei de parafină, sau simplu, parafină, ceea ce ducea la confuzii. Recent, lumânările pe bază de rășină, care sunt transparente, au fost dezvoltate și se afirmă că ar dura mai mult decât cele tradiționale, din parafină.

viral papilloma papillomavirus hayeren

Folosire[ modificare modificare sursă ] Înainte de ce lumânări sunt făcute din viermi electricitățiilumânările și lămpile de ulei erau folosite ca modalități de iluminare. Până în secolul XIXlumânările erau folosite mai wart on foot child în estul Europei.

În vestul Europei și în zona mediterană predominau lămpile de ulei.

formă largă de panglică

În Europa medievală, lumânarea s-a folosit și pentru măsurarea timpului. Această lumânare orară este o invenție atribuită lui Alfred cel Marerege al Angliei între anii Pentru a-i reaminti suveranului orele când trebuia să-și facă rugăciunile, el folosea lumânări gradate, care dădeau reprezentare a scurgerii timpului.

Lumânările parfumate sunt folosite la aromaterapie.

ce lumânări sunt făcute din viermi

În România, Legea din 22 septembrie privind dreptul exclusiv al cultelor religioase pentru producerea obiectelor de cult conferă, între altele, Bisericii monopolul producerii și comercializării lumânărilor pentru cult.